Kuidas on AktsiaÄssad lihtsustatud?

AktsiaÄssad on hariv ja kaasahaarav lauamäng, mis toob mängijateni lihtsustatud imitatsiooni päris börsil kauplemisest. Mängu loomisel võtsime aluseks just Baltikumi börsid.

Mängijad astuvad investorite rolli, kus nende eesmärgiks on kasvatada oma vara läbi aktsiate ostmise, müümise ja turuolukordade hindamise. Mäng imiteerib börsi dünaamilist ja muutlikku iseloomu, pakkudes mängulist ülevaadet sellest, kuidas aktsiaturg töötab. Seejuures on eesmärgiks vaid lõbus simuleeritud kogemus, mitte finantsnõu andmine.

Silmaringi laiendamiseks, tõime välja mängu ja päriselu erinevused:

AKTSIAD: Aktsia on väärtpaber, mis annab omanikule osaluse mingist ettevõttest. Mida rohkem aktsiaid inimene omab, seda suurem on tema osalus ettevõttest ja kasvav võib olla ka mõjuvõim ettevõtte juhtimisel ja otsuste tegemisel. 

Aktsionärina tekivad sul tavaliselt erinevad õigused, näiteks õigus dividendidena osale kasumist (kui ettevõte otsustab kasumit jagada), õigus hääletada ettevõtte üldkoosolekul ja mõjutada olulisi otsuseid (nt juhatuse valik või strateegilised otsused) ja õigus saada osa ettevõtte varadest likvideerimise korral.

Meie mäng peegeldab aktsionäri kogemust vaid dividendi osas. Omades aktsiaid, saad osaluse ettevõtte kasumist. Oleme mängu disaininud nii, et börsil on pakkumisel vaid vabalt kaubeldavad aktsiad, mis moodustavad mängu ettevõttest 49%, seega ühelgi mängijal ei ole võimalust saada ettevõtte suuromanikuks.

Lisaks pakub mäng aktsiate ostmise võimalust vaid TEHINGu mänguruudul – reaalsuses on võimalik kaubelda börsil aga kogu lahtioleku perioodil. Mängus saab ka müüa ja osta vaid ühe aktsia korraga – päriselus saab kaubelda aktsiatega aga erinevates kogustes, mitte ainult ühekaupa.  

DIVIDEND: Dividend on ettevõtte poolt aktsionärile makstav kogunenud kasumi osa. Kõik ettevõtted ei pruugi maksta dividende, osad ettevõtted reinvesteerivad oma kasumi enda arengusse. Sageli makstakse dividende kvartalite kaupa- meie mängus saavad aktsionärid dividende kord aastas, täpsemalt aasta alguses. Selline on tavapraktika ka Baltikumi börsidel.

VÕLAKIRJAD:Võlakirjad on laenulepingud, mille väljastavad valitsused, ettevõtted või muud organisatsioonid investoritelt raha laenamiseks. Kui ostad võlakirja, laenad sa raha võlakirja väljastajale kindlaksmääratud ajaks ja intressimääraga.

AktsiaÄssades saab mängija igal aastal võrdset intressi ja tagasimakset- päriselus ei pruugi see nii olla. Tihti kehtib olukord, kus emitent maksab laenajale esimesed aastad ainult intressi ning alles laenu kehtivusaja viimase aasta lõpus maksab ta laenajale nii viimase intressi kui ka kogu laenu tagasimakse korraga tagasi.

MAJANDUSSEISUD: Majandusseisud kirjeldavad üldist majanduslikku olukorda ja aktiivsust teatud ajaperioodil. Neid saab jagada erinevateks faasideks, mis moodustavad koos majandustsükli. Need faasid näitavad, kuidas majandus liigub kasvuperioodidest langusperioodidesse ja tagasi.

AktsiaÄssades on majandus liigendatud kolmeks faasiks: majandustõus, stabiilne majandus, majanduslangus. Samanimelistel faasidel kehtivad alati ühesugused hinnad. Päriselus on erinevusi ja volatiilsust rohkem. Majandustsükli võib tegelikkuses jagada 4ks faasiks: kasvu-, kahanemis-, langus- ja taastumisfaasiks. Samuti on olemas ka erinevaid kasvufaaase, erinevaid kahanemisfaase jne. 

TULUMAKS: Eestis on aktsiatesse investeerimisel maksukohustus peamiselt seotud kapitalitulu ja dividendituluga. Samas pakub Eesti investeerimiskonto süsteemi, mis võimaldab tulumaksu tasumist edasi lükata ja seeläbi maksueeliseid kasutada. Tulumaksu suurus sõltub kasumi suurusest.

Mängus kehtib TULUMAKSU ruudule sattudes kõigile standardne 20₳-ne  tulumaks. 

AEG: Aeg on investeerimisega tihedalt seotud ja mängib olulist rolli nii potentsiaalse tulu teenimisel kui ka riskide maandamisel. Erinevate investeeringute tulu kasvab ajaga erinevalt, on olemas lühiajalised investeeringud ja pikaajalised investeeringud- investor ise valib oma teekonna. Aeg on ka suur tegur riskisuse seisukohalt. Kui tahad oma tulu realiseerida võimalikult kiiresti, on enamasti sellega kaasnev risk suhteliselt suur. 

Lauamängus ei tule küll ajafaktori mõju investeeringule nii selgelt esile kui päriselus , ent teatud määral on see efekt ikkagi tuntav. Ajatelg võimaldab mängijatel kogeda investeerimise ja aja omavahelist suhet. Lauamängus liiguvad mängijad erineva kiirusega ajateljel, st iga mängija on omas ajatempos. Päriselus elame me kõik samal ajal ning aja liikumiskiirus ei erine kellegi jaoks :).